Plánujete k nám vyrazit s celou rodinou? Obora se rozkládá na ploše 1 600 hektarů, takže určitě bude co prozkoumávat. Naplánujte si tedy procházku po turistické značce po rozlehlých lesech a loukách. Abychom vám pobyt ještě více zpříjemnili, připravili jsme si pro vás 5 tipů na aktivity s dětmi, díky kterým zvládnou i delší túru.

1. Pozorování zvěře a stop

Všechny děti milují zvířátka. Když budete našlapovat potichu, můžete je zahlédnout mezi stromy nebo při pastvě na louce. S ratolestmi můžete soutěžit, kdo jich uvidí víc, nebo kdo pozná rozdíl mezi daňkem a jelenem. Pokud zrovna zvířata nepotkáte, zaručeně narazíte na jejich stopy na lesní pěšině. Tady přichází čas na lekci přírodopisu zábavnou formou – dokážete přiřadit stopy jejich majiteli? Společně také můžete hledat jejich potravu a sbírat žaludy nebo šišky, které pak necháte pod stromem jako večeři. 

2. Lesní olympiáda

Připravte si pro děti sportovní den! Můžou si tak zábavnou formou natrénovat základní dovednosti, které pak zúročí v hodinách tělocviku. Nejprve dejte dětem za úkol nasbírat co největší množství šišek. Následně pomocí klacíků naznačte jednotlivé vzdálenosti a soutěžte, kdo dohodí nejdál. Tuto hru můžete obměnit házením na cíl. Jednoduše vyberte strom, do kterého se budou vaše ratolesti trefovat. Čím je dítě starší, tím vzdálenější nebo užší kmen vyberte.

3. Domečky pro skřítky

Tuto aktivitu jistě známe všichni z dětství nebo ze školek a škol v přírodě, proto se do ní nadšeně zapojí děti i dospělí. Nejdřív si vyberte vhodné místo, ideálně u kmene stromu. Následně s dětmi vyrazte na sběr všeho, co poslouží jako vybavení nebo dekorace do domečku. Mohou to být šišky, mech, jehličí, žaludy, kamínky, ulity, květiny nebo cokoliv dalšího. Pokud s sebou budete mít třeba malou panenku nebo panáčka z Lega, můžete je pak v domku ubytovat a hrou strávit celé odpoledne.

4. Hon za pokladem

Oblíbená hra, která nechyběla na žádném dětském táboře. Nabízí se dvě varianty, jak ji pojmout. Můžete si zahrát na lesní detektivy a dát dětem za úkol přinést z lesa malé poklady z různých kategorií. Například něco, co je hladké, pichlavé, špičaté, kulaté, hranaté, těžké, lehké nebo duté. Pokud máte více času na plánování a chcete dětem připravit aktivitu na celé odpoledne, schovejte v lese opravdový poklad (třeba sladkosti nebo oblíbenou hračku), kterou budou postupně s vaší pomocí hledat. Jako indicie můžou posloužit fáborky nebo kartičky s otázkami, nezapomeňte je však potom z lesa uklidit.

5. Hra na zvířata

Poslední aktivitou je pantomima, kdy budete napodobovat lesní obyvatele. Jeden člen skupiny předvádí určité zvíře a ostatní hádají, o jaké přesně jde. Hráč, který uhodne, předvádí jako další. Pokud byste do hry chtěli vnést trochu akce, uspořádejte závody. Každý dostane přidělené zvíře a tedy i způsob, jakým se bude pohybovat. Děti mohou skákat jako žába, plazit se jako had nebo chodit po čtyřech jako liška nebo srnka. Pak už stačí jen vytyčit trasu a zvířecí závody můžou začít.